Sezon 2018

Przeprawowe Zawody Modeli RC

Tor Off Road w Dzikowcu to nie tylko samochody terenowe i quady. Od 2017 roku bardzo mocno nastawiliśmy się na zorganizowanie czasu wolnego dla dzieci i młodzieży. Efektem czego było zorganizowanie trzech spotkań dla kierowców pojazdów terenowych, jednak w dużo mniejszej skali. Były to elektryczne modele samochodów terenowych w skali 1:10 i zbliżonych. Spotkania spotkały się z bardzo pozytywnym przyjęciem, efektem czego był plan zorganizowania zawodów w roku 2018.

Zostało zaplanowanych siedem edycji zawodów pod nazwą Dzikowisko RC, z podziałem na dwie klasy wiekowe. Pierwsza to dzieci do ukończenia 13 lat, druga to dorośli i młodzież od lat 14. Zawody polegały na rozegraniu podczas każdego spotkania kilku punktowanych konkurencji terenowych. Pierwszą z nich był Trial RC, czyli pokonywanie bramek. Za każdy bezbłędny przejazd pomiędzy dwoma słupkami w trudnym terenie zawodnik otrzymywał 10 punktów. Każde dotknięcie lub przewrócenie słupka skutkowało naliczaniem punktów karnych.

Drugą stałą konkurencją były Odcinki Specjalne, czyli całkowicie wytaśmowana trasa pokonywana na czas. Jednak za każde przewrócenie modelu, wypadnięcie poza wyznaczoną trasę czy dotknięcie ręką modelu naliczane były punkty karne. Liczyła się przede wszystkim precyzyjna i bezbłędna jazda oraz wzajemna pomoc zawodników na trasie.

Trzecią, najbardziej integracyjną konkurencją było odnajdywanie i zdobywanie Punktów Kontroli Przejazdu. Zawodnicy z wykorzystaniem nawigacji w smartfonach mieli za zadanie odnaleźć ukryte karteczki z numerami prób, a następnie dojechać do nich modelem, tak aby możliwe było wykonanie zdjęcia modelu dotykającego kartkę.

Oprócz edycji na Torze RC odbyły się dwie wakacyjne edycje specjalne. Pierwsza to wycieczka po całym Torze Off Road w Dzikowcu. Druga odbyła się w okolicach Góry Wszystkich Świętych, gdzie oprócz rywalizacji promowaliśmy lokalne atrakcje turystyczne.

Każda edycja wchodziła w skład klasyfikacji generalnej z całego roku. Na zakończenie odbyło się spotkanie z wręczeniem pamiątkowych pucharów dla najlepszych załóg w danych klasach połączone ze wspólną zabawą modelami już bez rywalizacji. Ciekawostką było przygotowanie dwóch rodzajów pucharów dla każdego zawodnika. Pierwszy normalny, natomiast drugi był również zrobiony w skali i idealnie pasował do modeli, którymi startowali zawodnicy.

Dodatkową imprezą zorganizowaną wspólnie z z Noworudzkim Klubem RC Nowar był prawdopodobnie pierwszy w Polsce Wyścig Modeli Przeprawowych RC. Zawodnicy startowali w dwóch etapach po 2 godziny każdy i mieli do pokonani jak największą ilość okrążeń. Trasa całkowicie wytaśmowana pokonywana była w kółko, za każde zaliczone okrążenie zawodnik otrzymywał punkty. Natomiast za każde przewinienie naliczane były punkty karne. Liczyły się ponownie precyzja i bezbłędna jazda. Zdarzało się, że zawodnicy kończyli pętlę z zerowym wynikiem.

We wszystkich imprezach RC zorganizowanych w roku 2018 wzięło udział ponad 120 modeli. Dodatkowo za każdym razem zawody oglądało kilkudziesięciu kibiców, co bardzo dobrze rokuje na przyszły sezon, ponieważ część kibiców to potencjalni, przyszli startujący w zawodach.

 

Dzikowisko VIII RC – zakończenie sezonu

 

VII Zawody Dzikowisko RC na Torze Off Road w Dzikowcu

 

RC Trophy H4 na Torze RC w Dzikowcu 

 

VI Zawody Dzikowisko RC – edycja wyjazdowa Góra Wszystkich Świętych

V Zawody Dzikowisko RC na Torze Off Road w Dzikowcu

 

IV Zawody Dzikowisko RC na Torze Off Road w Dzikowcu

 

III Zawody Dzikowisko RC na Torze Off Road w Dzikowcu

 

II Zawody Dzikowisko RC na Torze Off Road w Dzikowcu

 

I Zawody Dzikowisko RC na Torze Off Road w Dzikowcu