Rajdy 4×4

Sowiogórskie Mistrzostwa Off Road wracają po przerwie

Na torze Off Road w Dzikowcu sezon przeprawowy rozpoczął się już na dobre. Po trzech latach kameralnej imprezy o nazwie Puchar Toru powróciliśmy do organizowania rajdu zapoczątkowanego w 2010 r., czyli Sowiogórskich Mistrzostw Off Road.
W dniu 26 stycznia 2018 r. miało miejsce I Spotkanie Na Torze Off Road w Dzikowcu, dla posiadaczy samochodów terenowych i quadów. Wzięło w nim udział 18 pojazdów terenowych, od seryjnych samochodów wyprawowych, po ekstremalnie przygotowane pojazdy z łańcuchami na kołach. Miało ono charakter typowo integracyjny, bez nastawienia na rywalizację, jednak podobnie jak na każdym organizowanym przez nas rajdzie, przygotowano kilka zadań terenowych.

Prawdziwe ściganie rozpoczęło się 16 lutego 2019 r. podczas pierwszej tegorocznej edycji Sowiogórskich Mistrzostw Off Road. Wzięło w nich udział 14 samochodów terenowych w dwóch klasach. Extreme, z wszystkimi możliwymi modyfikacjami pojazdów oraz Wyczyn z Wyciągarką, dla samochodów z seryjną karoserią i drobnymi modyfikacjami pojazdów.

Pierwszą próbą był całkowicie wytaśmowany Odcinek Specjalny przejeżdżany na czas, z trzema dodatkowymi punktami kontrolnymi na trasie, przy których należało się zatrzymać.

Po zaliczeniu OS-u zawodnicy wyruszali na trasę w poszukiwaniu i zdobywaniu Punktów Kontroli Przejazdu rozmieszczonych na Torze.

Ostatnią próbą było przejechanie Trialu, czyli trasy wyznaczonej przez drewniane tyczki i chorągiewki. Trafienie w bramkę szerokości niespełna 3 metrów było nie lada wyzwaniem na śliskiej trasie. Za każde dotknięcie tyczki, zrzucenie chorągiewki lub opuszczenie pojazdu naliczane były punkty karne.

Zakończenie rajdu wraz z rozdaniem pucharów dla trzech najlepszych załóg w klasie miało miejsce w zabytkowym Hotelu, gdzie po części oficjalnej miała miejsce integracja środowiska Off Roadowego.